Národní srovnávací zkoušky fungují u vybraných univerzit jako náhrada přijímaček. Tyto testy pořádá ďábelská společnost SCIO a člověk si je může udělat na jeden z celé škály předmětů. V mém případě zkouším matiku. Vypláznu pětikilo a  kupuji i internetové zkušební testy. Ty mi oproti cílenému percentilu vychází s rezervou přes 20 bodů,  tak jdu spát ve falešném domnění, že to bude dávačka jak státní maturita.

Sobota ráno. Vstávám a vyrážím si do Konzumu koupit snídani. Je po desáté a vyschlé sýrovky mi vůbec nelezou do krku. Na cestě ve vlaku zkouší spolužáci cvičné testy. Jasně, tohle si dávám, se znalostí výsledků dělám, jako bych tomu rozuměl. Přijíždíme do Pardubic, kde se na gymnázii Dašická uskuteční letošní druhé (z matematiky první) kolo testů. Po cestě si dávám ChickenBurger a je mi krapet šoufl. Svádím to na tu hroudu oleje, co bývávala kuřetem, ale asi svoji roli hrají i nervy.

Na místě jsme v dostatečném půlhodinovém předstihu. Nacházím třídu 3.H, ve které dosud skoro nikdo není. Ordinuji si 300mg kofeinu a snažím se vyluštit rubikovu kostku. Tento úkon je značně ztížený o fakt, že se mi ruce klepou jak když pacient s roztroušenou sklerózou skládá puzzle. Ve 12:20 jsou již všichni na místě a diktátor za katedrou nám dává instrukce, jak se nesmíme při testu nijak projevovat. Máme začít ve 12:40. Původní uvolněná atmosféra rychle bere za své a všichni se nervózně vrtí v lavicích.

Tep se mi zvedá na 130. Začínáme. Poznámky si máme psát na 2 vytržené dvojstránky ze zadání. První příklad roztahuji sebejistě přes celý papír. Když se mi podaří něco spočítat, a výsledek se shoduje alespoň s jednou z odpovědí, křížkuji černým fixem v archu. Test trvá 90 minut a mě neskutečně vytáčí rozvrzaná lavice. Kdykoliv zkusím něco sesmolit, do dusného ticha se ozve nechutně silné zavrzání. Po první půlhodině místo hlučné lavice řeším spíše fakt, že mi došly papíry na poznámky. Jsem tak nucen psát po zadání a následně i po jeho předním a zadním přebalu.

Docházejí mi odpovědi, které jsem schopen zodpovědět. Dělám chyby ve stylu 9 * 4 = 32. Příklad asi pětkrát přepočítávám. Nechápu, proč není mezi možnostmi můj výsledek. Všechno, kde vidím goniometrické funkce nebo kombinatoriku přeskakuji. Třešničku na dortu tvoří kombinační čísla, která vidím v životě přesně podruhé. Nemám šajn, co s tím.

Think I’m just happy [x4] I think I’m dumb [x12]

Končíme a já myslím na Kurta Cobaina. „Tak jak jsi to napsal? No já příšerný! Musel jsem 4 odpovědi tipovat!!“ Prohlášení tohoto charakteru mě svádí k depresi, že se asi do Pardubic podívám za měsíc znovu. Představa, že by to mohlo být i ještě třikrát je ještě horší. Spěchám na pořádání Motání a tak jedu prvním vlakem domů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.