Těch 5 měsíců flákání po maturitě uteče jako vod(k)a a než se člověk naděje, je tady září a vysoká škola. Já si vybral Fakultu informačních technologií ČVUT v Praze – tedy nejmladší fakultu ČVUT. Rád bych nastínil, proč jsem se rozhodl tak, jak jsem se rozhodl, a co za „pekla“ si prvák užije.

Rozhodnutí, že se chci zabývat počítači padlo už někdy koncem třeťáku. Vize šesti let „šprtání“ se na medicíně mi nepřišlo zrovna moc jako směr, kterým bych se chtěl vydávat. Ale vždycky mě bavilo programovat a hrát si s počítači, takže FIT byla přirozená volba.  Myslím, že se jedná o nejlepší kompromis mezi studiem na VŠE, o které nemám moc valné mínění, a na MatFyzu, kde bych se nejspíš trápil s tunou teorie a důkazů. Při rozhodování mezi FELem a FITem, fakultami ČVUT, pak vyhrál právě FIT nejspíš díky svojí nové budově a hezkému prostředí. Vzhledem k tomu, že fakulta informatiky vznikla přibližně před 7 lety právě odtržením od FELu, jsou rozdíly minimální. Navíc si nemusíte vybírat obor již při nástupu, ale rozhodnete se až při studiu.

Prvních pár týdnů – rozjezd

Prvních pár týdnů je děsná pohodička. Chodí se na pivko, všichni jsou hrozně milí, člověka straší jen zvěsti o mýtickém ProgTestu, automatickém testovacím nástroji, který nekompromisně láme i ty nejnadšenější kodéry. Prý se máme pomalu rozejít s přítelkyněmi a užít si poslední spánek. Prý že nebudeme mít na podzim čas. A tak daleko od pravdy nakonec asi nejsou.

Semestr – full time škola (no life)

Přibližně ve čtvrtém týdnu se seběhne několik zásadních věcí. Z ničeho nic se najednou člověk učí na 4 zápočtové písemky a začínají i první úlohy do ProgTestu. Než se stačím rozkoukat, semestr je v plných obrátkách. A v tomto nátlaku to pokračuje až do Vánoc, týden volna jen tak akorát na to, aby se jeden z hrstky statečných, který to doposud nevzdal, začal připravovat na zkouškové. A to není o nic míň zábavnější.

Takže na co se těšit v prvním semestru?

BI-PA1 [A]

Programování a algoritmizace 1 – jeden z trojice náročnějších předmětů, kterými si musí každý projít. Učí se programovací jazyk C, což jsem ze začátku považoval spíš za zajímavou vykopávku. Určitě je ale přínosné, naučit se i trochu „archeologie“. Seznámí vás s pointery i dynamickou alokací a memory leaky. Student se naučí řadícím algoritmům i vytvoření vlastního listu. V průběhu semestru se každý týden otevře jedna nová programovací úloha, která se odevzdává do automatického vyhodnocovacího software ProgTest. Ten je velice nekompromisní a kontroluje do detailu ošetření vstupů i jakýkoliv nesouhlas na výstupu. Musítě taktéž projít testem rychlosti a správně uvolnit všechnu alokovanou paměť. Pár bodů v semestru je možné získat i za malé testy, které se píší z látky probírané na přednáškách a proseminářích.

Realita prváka na FITu
Realita prváka na FITu

Předmět je zakončen zkouškou, která trvá celé odpoledne. Skládá se z teoretické, programovací, a v některých případech i ústní části. Předmět mi připadal velmi časově náročný, ale zároveň také přínosný. Vím teď tedy například, jak fungují jednotlivé abstraktní datové typy a kdy je využít.

Left 4 Progtest
Left 4 Progtest

BI-PAI [B]

Právo a informatika je zajímavý úvod do práva, se kterým se v IT setká každý z nás. Přednášky jsou jednou týdně a vede je JUDr. Kučera, kterého jsem si díky jeho suchému humoru celkem oblíbil. Dočkáte se spousty ukázek ze života, meme, a v druhé půlce semestru i návštěvy odborníků z jednotlivých odvětví IT. Velice přínosné a zajímavé. Zakončen je relativně lehkou zkouškou. Škoda jen, že přednášky byly v pátek večer a já jich tedy bohužel několik vynechal.

BI-ZMA [B]

Základy matematické analýzy – největší síto prváku. Začíná se od ničeho, ale postupně se proberou limity, derivace i integrály. V průběhu semestru se píše několik písemek, které mi asi hlavně díky výborné cvičící nepřišly vůbec obtížné. A pokud má člověk dotaz, může se kdykoliv zeptat třeba i na Facebooku, kde náš legendární vyučující Tomáš Kalvoda v podstatě ihned všechno vysvětlí. (a nebo vás nekompromisně setře) Analýza mě obecně vzato velmi bavila, ale i tak jsem si musel zkoušku zopakovat. U prvního pokusu jsem spoléhal na to, že mi příklady počítat jdou a že definice vymyslím. Takhle to ale nefunguje. Na druhý pokus jsem se připravoval asi týden a definice se učil nazpaměť. A mám to. Úspěšnost v tomto předmětu byla velice nízká – z počátečních 804 lidí zápis udělalo 500 a zkoušku splnilo pouze 280. Tedy celkem drsné síto.This guy just gives a F

BI-CAO [A]

Číslicové a analogové obvody sice znějí děsivě, skoro až jako fyzika, ale byl to asi nejvíce „dávací“ předmět v prváku. Je to vlastně spíš seznámení se softwarem Wolfram Matehamatica a následně i s řešením základních elektrotechnických rovnic. Přednášky jsou jednou týdně a vede je jedno vtipné duo. Jakkoliv jsou ale přednášky vtipné, nepovažuji je za moc přínosné. A na těch, na které jsem přišel, jsem spíše spal, než dával pozor. Za aktivitu na cvičeních a dobře napsané písemky se dá vynechat zkouška. Já měl dost bodů již před posledním zápočtovým testem, takže jsem se nemusel vůbec stresovat a dostal celkem bez práce A ještě v semestru.

BI-MLO [D]

bi_mlo_meme
Každé přednášky v pondělí ráno jsem litoval

Matematická logika obecně není považovaná za „těžký“ předmět. Mě ale tedy připadala jako španělská vesnice. Cvičení jsou naprosto nedostatečně jednou za dva týdny a přednášky doktora Starého jsem vůbec nechápal a litoval jsem každé jejich návštěvy. Postupně se probírá výroková logika a booleova algebra, které se s trochou úsilí dají pochopit. Na konci se ale rychlostí světla probere i logika predikátová, která mě akorát tak znechutila. Zkoušku jsem musel opakovat a predikátovou logiku se naučit nazpaměť. Už si z ní nic nepamatuju, ale rozhořčení z tohoto předmětu zůstává.

BI-PS1 [B]

Programování v Shellu mě naučilo, jak ovládat příkazovou řádku na Linuxu a donutilo mě tak i k jeho aktivnějšímu používání. V průběhu se píšou 4 klasifikované zápočty a na konci není tedy zkouška. Už v prvních dvou testech jsem získal hodně bodů, takže na rozdíl od mých mnoha spolužáků jsem pak na konci nemusel být ve stresu, že předmět neudělám. Rozhodně jeden z těžších předmětů, který nechce na začátku podcenit.

You SHELL not pass!
You SHELL not pass!

BI-TV1 [Z]

Každý fiťák by měl být „FIT“ a tak musí za své studium absolvovat minimálně 2 semestry tělesné výchovy. Já chodil na beach volleybal přímo na Strahově, kde se nachází luxusní krytá hala s vyhřívaným pískem. Hrát se tedy dá i přes zimu. Pohodička.

Závěr – FIT je bezva jízda

Doufám, že jsem neodradil moc potenciálních studentů, protože FIT má rozhodně co nabídnout, a ty „zajímavější“ předměty přijdou snad v příštích semestrech. Byl jsem donucen ke studiu spousty věcí, na které bych se jinak vůbec nezaměřoval. A značně mě to obohatilo. Je potřeba říct, že ačkoliv se tato škola profiluje jako prakticky zaměřená, jedná se stále velmi náročnou školu. Na druhou stranu je prvák prostě síto, které je daní za jednoduché přijímačky. Sice se mi nelíbí, že stát musí dotovat spoustu lidí, kteří to jdou jen „zkusit“, ale zase chápu, že prvák je mnohem objektivnější ukazatel o schopnostech studenta, než hodinové přijímačky. Jinak ale musím říct, že všichni vyučující jsou ochotní kdykoliv pomoci. Nikdy nebyl problém domluvit si konzultace a problematickou látku vysvětlit i procvičit. Tedy pokud máš vůli, nevadí ti matika a baví tě počítače, pojď na FIT!

What I really do

All dope pictures by FIT Meme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.